Сучасне матеріало- та товарознавство
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

СПЕКТРОКОЛОРИМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ОЦІНКИ ПОФАРБУВАНЬ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ

Перейти донизу

СПЕКТРОКОЛОРИМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ОЦІНКИ ПОФАРБУВАНЬ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ Empty СПЕКТРОКОЛОРИМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ОЦІНКИ ПОФАРБУВАНЬ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ

Повідомлення автор Admin Нд Бер 12, 2017 2:22 pm

О.М. Гущак
Асистент кафедри товарознавства та експертизи товарів
Львівського інституту економіки і туризму
Б.Д. Семак
Д.т.н., проф. кафедри товарознавства непродовольчих товарів
Львівського торговельно-економічного університету
Україна, м.Львів, lena-gushak@rambler.ru


СПЕКТРОКОЛОРИМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ОЦІНКИ ПОФАРБУВАНЬ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ

Необхідність об’єктивної інструментальної оцінки якості колористичного оформлення текстильних матеріалів і виробів в процесі їх виробництва та експлуатації обумовлена низкою причин, а саме:
- ключовою роллю колористичних характеристик у формуванні конкурентоспроможності, рівня якості та безпечності текстильних матеріалів одягового та інтер’єрного призначення;
- значимістю названих характеристик у прогнозуванні термінів експлуатації цих товарів;
- безпосереднім впливом на формування та існування моди на текстиль і одяг різного цільового призначення;
- поширенням тенденції заміни суб’єктивних візуальних методів оцінки колірних характеристик пофарбувань текстильних матеріалів спектроколориметричними методами у практиці зарубіжного текстильного виробництва.
В даній роботі на прикладі пофарбованих рослинними барвниками платтяних вовняних, шовкових і капронових тканин обґрунтуємо доцільність використання спектроколориметричного методу для комплексної оцінки світлостійкості, екологічної безпечності та широти колірної гами пофарбувань названих тканин [1, 2]. При цьому було вивчено вплив виду рослинного барвника, виду протравлювача та виду субстрату названих тканин на формування їх світлостійкості до тривалої дії світлопогоди [2]. Деякі результати досліджень для прикладу наведені на рис.1-2.
Як свідчить аналіз літературних джерел [3,4], для спектроколориметричної оцінки якості пофарбувань текстильних матеріалів і особливо оцінки їх стійкості до дії різних фізико-хімічних чинників в останні роки широкого застосування отримали різноманітні види спектроколориметрів, включаючи спектроколориметр «Пульсар» [5].
СПЕКТРОКОЛОРИМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ОЦІНКИ ПОФАРБУВАНЬ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ Ioe12
Рис.1 Вплив виду рослинних барвників на світлостійкість пофарбувань шовкової платтяної тканини під дією сонячної радіації
СПЕКТРОКОЛОРИМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ОЦІНКИ ПОФАРБУВАНЬ ПЛАТТЯНИХ ТКАНИН РОСЛИННИМИ БАРВНИКАМИ Ioe13

Рис 2. Вплив виду рослинного барвника і виду протравлювача на зміну світлостійкості пофарбувань шовкової платтяної тканини під дією сонячної радіації (300 год)
Так, до основних переваг спектроколориметричної оцінки якості пофарбувань на досліджуваних тканинах з використанням спектроколориметра «Пульсар» слід віднести:
1.Спектроколориметр «Пульсар», як і інші типи існуючих спектроколориметрів даного типу «Радуга - 2», «Спектрон», «Спектр» та інші), дозволяє виміряти координати кольору та інші колірні характеристики різноманітних кольорових матеріалів в системах Х,Y,Z і CIEL*a*b*. Це універсальний інструментальний метод, який дозволяє визначати різноманітні колірні характеристики (колірний тон, насиченість, світлоту, колірні відмінності, стійкість пофарбувань до різних фізико-хімічних чинників), як в процесі виробництва, так в процесі експлуатації різноманітних матеріалів (текстилю, паперу, лакофарбових та інших товарів) [5].
2.В практиці виробництва та експлуатації текстильних матеріалів і виробів колірні відмінності текстильних матеріалів переважно оцінюють в системі координат CIEL*a*b*. Комітетом Міжнародної організації стандартизації, який відповідає за вимірювання кольору в текстильній промисловості, рекомендовано наступна формула для розрахунку колірних відмінностей в системі координат  L*a*b* з врахуванням перетворення координат кольору Х,Y,Z в координати кольору L*a*b*, прийнятих в новій редакції системи СІЕ МКО [4]. Наведемо і розшифруємо дану формулу:
ΔЕ (L*a*b*)= [(L*)2+ (a*)2+(b*)2]1/2
В даному рівнянні величини L*a*b* зв’язані з міжнародними координатами Х,Y,Z наступними співвідношеннями:
L* = 25 (100Y/Y0) 1/3-16;
a* = 500 [(X/X0) 1/3- (Y/Y0) 1/3];
b* = 200 [(Y/Y0) 1/3- (Z/Z0) 1/3];
де X0, Y0, Z0 – координати кольору джерела світла.
При цьому, розрахунок, як правило ведеться для джерела даного світла, в якого X0 = 98,04; Y0 = 100; Z0 = 118,103. Зірочки при L*, a*, b* означають відмінність від системи Хантера (L, a, b), в якій ці значення не співпадають.
Існує нагальна потреба використання спектроколориметричних методів для розроблення та спеціалізації рецептурних режимів фарбування текстильних матеріалів рослинними барвниками, як це прийнято в практиці фарбування цих матеріалів синтетичними барвниками [3, 4].
4. З допомогою спектроколориметричного методу представляється можливим оцінити не тільки колірні відмінності, які відбуваються на пофарбованих матеріалах в результаті дії на них різних фізико-хімічних чинників (світлопогоди, мокрих обробок, хімічних реагентів, підвищеної температури), але й появу на цих матеріалах різновідтінковості та різнотону – одної із поширених вад цих матеріалів.
Список використаних інформаційних джерел
1. Гущак О.М. Оцінка ролі рослинних барвників у формуванні асортименту та якості екологобезпечного текстилю / О.М. Гущак, Б.Д. Семак // Вісник Хмельницького національного університету. Технічна науки. – 2015. - №5. – С.164-172.
2. Гущак О.М. використання рослинних барвників для світлостабілізації шовкових і капронових платтяних тканин / О.М. Гущак, Б.Д. Семак // Вісник Хмельницького національного університету. Технічна науки. – 2015. - №6. – С.119-125.
3. Кириллов Е.А. Цветоведение / Е.А. Кириллов. – М.: Легкпромбытиздат, 1988. – 127с.
4. Петрова И.Н. Ассортимент, свойства и применение нетканных материалов / И.Н. Петрова, В.Ф. Андросов. – М.: Легкпромбытиздат, 1991. – 208 с.
5. Пигменты и наполнители неорганические. Методы определения цвета и белизны. ГОСТ 16873-92

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 76
Дата реєстрації : 09.03.2017

https://materialtovarzn.catsboard.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі